czwartek, 25 kwietnia 2013

"Etnografia/animacja/sztuka: Nierozpoznane wymiary rozwoju kulturalnego" - WYSTAWA




Zapraszam serdecznie do Muzeum Etnograficznego w Krakowie, na trwającą właśnie wystawę "Etnografia/animacja/sztuka: Nierozpoznane wymiary rozwoju kulturalnego", którą miałem przyjemność współorganizować i wykonać mural-mapę będący częścią ekspozycji.
 
Wystawa "Etnografia/animacja/sztuka: Nierozpoznane wymiary rozwoju kulturalnego" to próba przełożenia na język ekspozycji sytuacji spotkania etnografów, animatorów kultury i artystów ze społecznością wsi Broniów i Ostałówek na Południowym Mazowszu.
Ukazuje złożoność relacji między swoimi i obcymi, innymi i udomowionymi – wrażeń, emocji i refleksji. Oparta jest na reminiscencjach projektów animacyjnych i artystycznych tworzonych wspólnie przez animatorów, artystów i społeczność wsi w ramach projektu „Prolog” w roku 2011. To także próba odwołania się do samej sytuacji bycia w terenie, nawiązywania relacji i kontaktów, wszystkiego tego, co składa się na sieć skomplikowanych relacji międzyludzkich w obliczu kilkuletniego już pobytu grupy badaczy i animatorów w Broniowie i Ostałówku.
Koncepcja wystawy to próba zajrzenia przez dziurkę od klucza do domów i zagród, gdzie toczy się niezwykłe życie codzienne pełne kreatywnych i twórczych rozwiązań, projektów niesamowitych urządzeń i myśli społecznych. Gdzie życie na peryferiach, terenach określanych przez instytucje jako „zagrożone wykluczeniem” okazuje się wyjątkowo bogate i pełnowartościowe, choć odmienne od wykreowanych przez centra unifikujących wzorców.
Można tu zobaczyć filmy i fotografie członków Kolektywu Terenowego (grupy badaczy, animatorów i artystów związanych z Instytutem Kultury Polskiej i Instytutem Etnografii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, oraz zaproszonych przez nich gości – artystów zajmujących się różnymi dziedzinami sztuki), mini-wystawę dr. Tomasza Rakowskiego „Broniowska myśl socjologiczna” oraz własnego pomysłu kosiarkę – emblemat oddolnej kreatywności i twórczości.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz